Чому хтось завдяки чату джіпіті генерує море креативних ідей, сторітелів, стратегій, а тобі він дає лише банальні відповіді?
Все просто — 90% результату залежить не від GPT, а від твоїх запитів. Ми це перевірили на практиці.
Провели експеримент: використали 5 креативних технік для генерації промптів і порівняли результати з тими, де не використовуємо їх. Ти ба, коли формулюєш запити за цими техніками, відповіді мають інший вигляд.
У цій статті ми поділимось цими 5 техніками, які й тобі допоможуть покращити промпти для GPT. Аби скористатися ними, просто скопіюй промпт та адаптуй під світ запит.
Все — летс го на креативну сесію.
5 промптів для ChatGPT
1. Чорний лебідь
Суть: ця техніка допоможе витягнути з GPT нестандартні задуми. Бо тут ми не йдемо звичним шляхом, а навпаки — просимо чат шукати нетипові, дивні, іноді навіть ризиковані ідеї. Це дозволяє відштовхнутися від стандартних рішень і отримати щось унікальне.
Промпт:
Придумай ідеї/концепції: Тип контенту/проєкту: [рекламна кампанія, допис-карусель у соцмережах, запуск продукту тощо] Цільова аудиторія: [вік, зацікавлення, професія, болі тощо] Ніша: [fashion, технології, освіта, спорт, гастрономія тощо] Мета: [створити оригінальний контент, що виділяється серед конкурентів і привертає увагу. Не шукаємо звичних чи банальних рішень] Застосуй для цього техніку “Чорний лебідь”, яка: Виходить за межі стандартних підходів: відкинь традиційні методи і знайди оригінальні рішення, які не використовуються в цій галузі. 1) Є сміливою та ризикованою: шукай нестандартні ідеї, які можуть бути контроверсійними, але здатні привернути увагу та викликати емоційний відгук. 2) Викликає емоції: ідея має зачепити, здивувати або викликати обговорення серед цільової аудиторії. 3) Ламає стереотипи: запропонуй рішення, які порушують загальноприйняті стандарти та шаблони цієї ніші. 4) Поєднує непоєднуване: комбінуй елементи з різних контекстів, щоб створити нове й унікальне рішення.
Результат:
2. Експертний стіл
Суть: ця техніка дозволяє змоделювати команду експертів (копірайтер, дизайнер, стратег тощо). Тобто GPT уявляє себе в кожній ролі й генерує ідеї від кожного експерта, а потім збирає їх. Так ти отримуєш повний задум, де враховано різні погляди, наче це зробили на брейнштормі в SMM-агенції.
P.s. Ти можеш обирати різних експертів.
Промпт:
Придумай ідеї/концепції: Тип контенту/проєкту: [рекламна кампанія, допис-карусель у соцмережах, запуск продукту тощо] Цільова аудиторія: [вік, зацікавлення, професія, болі тощо] Ніша: [fashion, технології, освіта, спорт, гастрономія тощо] Мета: [створити оригінальний контент, що виділяється серед конкурентів і привертає увагу. Не шукаємо звичних чи банальних рішень] Застосуй техніку "Експертний стіл", моделюючи кілька ролей експертів. Кожен експерт має генерувати ідеї в межах своєї компетенції, а потім об'єднати їх в одну концепцію: 1) Копірайтер: а. Створи текст, що точно доносить меседж і здатен привернути увагу, використовуй сміливі формулювання, провокативні запитання чи нестандартні підходи до подачі інформації. b. Створи чіткий заклик до дії, щоб зацікавити та мотивувати. 2) Дизайнер: а. Пропонуй візуальні рішення, які максимально підходять до ідеї. Знайди нові, нестандартні способи візуалізації, які будуть емоційно резонувати з аудиторією. b. Розглянь варіанти поєднання класичних елементів із сучасними трендами або навіть екстравагантними стилями. 3) Стратег: a. Оціни, як концепція може взаємодіяти з іншими етапами маркетингової стратегії. b. Розроби стратегію залучення аудиторії до контенту та шляхи для підвищення конверсії. c. Подумай про довгострокові стратегії взаємодії з аудиторією: як побудувати зв'язок і зробити бренд ближчим до людей. 4) Маркетолог: a. Проведи аналіз конкурентів та ринку. Чи є на ринку схожі концепції? Якщо так, як ми можемо зробити нашу ідею унікальною? b. Оціни, як ця ідея може бути масштабована і як залучити більше уваги.
Результат:
3. Драбина
Суть: ми часто задовольняємося першим варіантом, який каже нам джіпіті. АЛЕ завдяки цій техніці ти зможеш не лише докрутити якусь ідею, а й побачити, як вона виглядатиме на кожному рівні (від задовільного до вау) або глянути, як її виконуватимуть різні люди.
Саме цей промпт краще використовувати, коли в тебе вже є якась ідея і ти хочеш докрутити її.
Промпт:
Вхідні дані: Ідея: [про що хочеш написати?] Тип контенту/проєкту: [рекламна кампанія, допис-карусель у соцмережах, запуск продукту тощо] Цільова аудиторія: [вік, інтереси, професія, болі тощо] Ніша: [fashion, технології, освіта, спорт, гастрономія тощо] Застосуй техніку “Драбина” для розвитку ідеї. Твоя задача — створити три варіанти цієї ідеї на різних рівнях: Рівень 1 — двієчник-розбишака, який має креативне мислення, але не дуже любить навчатися. Рівень 2 — хорошист, який робить всю домашку на перервах та може переказати книгу, яку в очі не бачив. Рівень 3 — креативний геній, ходяча енциклопедія, який мислить так, наче він живе у 2100 році. Також він може все пояснити простою мовою і за ним вже полює Apple.
Результат:
4. Сам собі критик
Суть: ця техніка дозволяє GPT не лише генерувати ідеї, а й одразу їх удосконалювати. Тобто він придумує кілька варіантів відповідей, а потім сам їх критично оцінює, знаходить слабкі місця та пропонує, як їх можна покращити. Так ми отримуємо одразу кілька варіантів, кожен з яких пройшов перевірку.
Промпт:
Придумай ідеї/концепції: Тип контенту/проєкту: [рекламна кампанія, допис-карусель у соцмережах, запуск продукту тощо] Цільова аудиторія: [вік, зацікавлення, професія, болі тощо] Ніша: [fashion, технології, освіта, спорт, гастрономія тощо] Мета: [створити оригінальний контент, що виділяється серед конкурентів і привертає увагу. Не шукаємо звичних чи банальних рішень] Застосуй техніку "Сам собі критик", де ти: 1) Генеруєш кілька варіантів ідей чи концепцій, які максимально відповідають потребам та болям аудиторії. Враховуй новизну та нестандартність підходів. 2) Критично оцінюєш кожен з варіантів за такими критеріями: a. Актуальність для цільової аудиторії b. Чи є елементи, які можуть бути занадто банальними або неоригінальними c. Поглиблений аналіз можливих слабких місць: логічні, емоційні чи функціональні прогалини 3) Пропонуєш покращення для кожної ідеї. 4) Вибираєш варіант, що пройшов внутрішнє рев’ю та готовий до реалізації, і обґрунтовуєш свій вибір
Результат:
5. Виходимо за поля
Суть: іноді ми разом із джіпіті застрягаємо в рамках «ЦЕ ЗАНАДТО», «ТИ ЩО, Я ГЕЙТ ЗЛОВЛЮ». Але ця техніка легалізує порушення, дозволяє робити дивацтва й генерувати з цього прикольні ідеї.
Промпт:
Придумай ідеї/концепції: Тип контенту/проєкту: [Рекламна кампанія, допис-карусель у соцмережах, запуск продукту тощо] Цільова аудиторія: [Вік, зацікавлення, професія, болі тощо] Ніша: [Fashion, технології, освіта, спорт, гастрономія тощо] Мета: [створити оригінальний контент, що виділяється серед конкурентів і привертає увагу. Не шукаємо звичних чи банальних рішень] Використай техніку "Виходимо за поля": Крок 1: Генерація ідей без меж Подумай про концепції, які можуть бути сміливими, нестандартними або навіть абсурдними. Забудь про обмеження й спробуй створювати ідеї, які, на перший погляд, виглядають занадто, але мають великий потенціал. Крок 2: Порушення стандартів Задача — порушити звичні правила. Комбінуй ідеї з різних індустрій або поєднуйте те, що зазвичай не поєднується. Дозволяй собі грати з форматами. Крок 3: Оцінка через сміливість і новизну Після того, як згенеруєш кілька ідей, оціни їх. Наскільки вони порушують звичні норми? Чи викликають вони емоції, здивування, обговорення? Якщо ідея здається «занадто» — це добре! Наша мета — вийти за межі стандартного підходу.
Результат:
Висновок
Штучний інтелект — це не просто тренд, а must-have навичка для кожного SMM-спеціаліста та digital-експерта 2025 року. Плюсів використання не перелічити: креативи на хвилинку, аналітика без твого заглиблення в цифри, персоналізація контенту — все це без втрати швидкості. Ти тільки уяви, скільки задачок можна делегувати джіпіті і зробити за кілька хвилин, а не годин!
Але і тут є підводні камені: навчитися говорити з ШІ — це наче опанувати нову мову, як-от китайську чи французьку. Тому тут також важлива практика, ставити правильно запити й розуміти, як думає ШІ.
Втім, це можна навчитись, коли всі знання вже зібрані в одному місці. Приєднуйся до ШІ-інтенсиву, аби не лише отримати авторські промпти для генерації ідей, сторітелів, сценаріїв для reels, а й прокачати вміння спілкування з чатом джіпіті. Ми стартуємо вже 3 квітня.
Чекатимемо тебе!